Click

آیا مدرک دانشگاه پیام نور معتبر است؟
  • آیا مدرک دانشگاه پیام نور معتبر است؟
  • تحصیل و کسب علم در دانشگاه پیام نور که مبتنی بر نظام آموزشی از راه دور است ،در حال حاضر پرطرفدار ترین سیستم نظام آموزشی کشور های جهان است . مدارک دانشگاه پیام نور مانند مدرک دانشگاه های سراسری- دولتی توسط یک مرجع یعنی وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری صادر می گردد. لذا مدارک پیام نور جزو مدارک رسمی و معتبر سیستم آموزشی عالی کشور ایران می باشد. و برای ادامه تحصیل در داخل و خارج از کشور نیزمعتبر است . همچنین با توجه به معتبر بودن این دانشگاه ، ارگانها در صورت نیاز ، فارغ التحصیلان این دانشگاه را استخدام می نمایند . دکتر حسینی ، از روسای پیشین دانشگاه پیام نور در این رابطه می گوید : مدارک دانشگاه پیام بسیار معتبر است و با توجه به تکیه دانشجویان بر کتاب و مطالعه و تلاشی که خود آنها انجام می دهند آینده خیلی خوبی دارند و قبولی دانشجویان دانشگاه پیام نور در مقاطع بالاتر در مقایسه با دانشگاه های غیردولتی خیلی بالاتر است. وی افزود: این دانشگاه جز دانشگاه ها دولتی محسوب می شود و هیچ دغدغه و مشکلی برای ادامه تحصیل و اشتغال دانشجویان پیام نور وجود ندارد . علی احمدی ، یکی دیگر از روسای پیشین دانشگاه پیام نور نیز می گوید: اعتبار مدرک فارغ التحصیلان دانشگاه پیا م نور با توجه به دولتی بودن آن و پذیرش از طریق سازمان سنجش کشور و دیگر دانشگاه ها یکسان است . ضمنا برای اعتبار مدرک در خارج از کشور گفتنی است در درجه اول اعتبار دانشجو و عملکرد و فعالیت ها وی مهم است . لیکن بستگی به دانشگاه و کشور مورد اقدام نیز دارد . شنیده ها حاکی است دانشگاه های برخی کشور های اروپایی نسبت به پذیرش مدرک پیام نور سختگیرند اما دانشگاه های هند ، مالزی ، فرانسه، آمریکا و استرالیا شرایط ساده تری دارند. همچنین دانشگا ه های ترکیه مدارک دانشگاه پیام نور را فاقد اعتبار می دانند. در مورد استخدام برخی از سازمان ها دولتی پذیرش نظیر شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی در شرایط ثبت نام برای آزمون استخدامی خود آورده اند : مدارک تحصیلی فارغ التحصیلان دانشگاه پیام نور می بایست از طریق سازمان مرکزی پیام نور و بادرج پذیرش از طریق آزمون سراسری و با ذکر معدل کل صادر گردیده باشد. لذا این سازمانها با استخدام فارغ التحصیلان دانشگاه پیام نور که از طریق آزمون سراسری پذیرش شده اند مشکلی ندارند.

     

     

  • آیا دانشجویان دانشگاه پیام نور ، می توانند از معافیت تحصیلی استفاده نمایند؟ بله ، همانند سایر دانشگاه ها می توانند از معافیت تحصیلی استفاده نمایند

     

  • دانشجویانی که از طریق دوره های فراگیر وارد دانشگاه پیام نور می شوند ، با دانشجویانی که از طریق آزمون سراسری پذیرش می شوند چه تفاوتی دارند؟ هر دو گروه برای ورود به دانشگاه از طریق سازمان سنجش آموزش کشور پذیرش می شود و از معافیت نظام وظیفه ، برخوردارند . برنامه های درسی هر دو گروه مشابه بوده ، لیکن پذیرفته شدگان فراگیر ، یک نیمسال تحصیلی جلوتر بوده و واحدهای نیمسال اول تحصیلی را در دوره دانشپذیری گذرانده و در امتحانات وردودی نمره لازم را کسب نمودند . اعتبار وضعیت فارغ التحصیلان هر دو گروه ، برای ادامه تحصیل یکسان است اما برای اشتغال برخی سازمانها مدارک فارغ التحصیلان فراگیر را قبول نمی کنند.
تمامی حقوق قانونی این درگاه متعلق به موسسه ماهان بوده و هرگونه کپی برداری با ذکر منبع بلامانع است .